E-mailová adresa, poštovní servery

1. Školní e-mailová adresa [menu]

Uživatelé se spravují ve studijním systému InSIS. Při založení uživatele se každému přiřadí jedinečné uživatelské jméno (např. abcd01) a e-mailová adresa v doméně @vse.cz, např. abcd01@vse.cz.

Zaměstnanci mají navíc e-mailové adresy ve tvaru jmeno.prijmeni@vse.cz.

Uživatelé z Fakulty managementu další e-mailové adresy s doménou @fm.vse.cz: username@fm.vse.cz a jmeno.prijmeni@fm.vse.cz (zaměstnanci).

Uživatel dostává dopisy směrované pro všechny přidělené e-mailové adresy, odesílat ale může pouze z jedné z nich. Preferovanou si mohou zvolit v InSIS v nastavení poštovní schránky (změna se propíše i do Office 365). Psát na vizitky či jinak zveřejňovat byste měli pouze svoji preferovanou e-mailovou adresu.

>> klikněte pro zobrazení návodu na změnu preferované e-mailové adresy <<
  1. Po přihlášení do InSIS ve skupině aplikací Osobní management vyberte aplikaci Poštovní schránka.
  2. V poštovní schránce na horní řádce nabídek zvolte Nastavení a následně Základní nastavení. První volba Odesílatel nabízí v rozevíracím seznamu dostupné e-mailové adresy. Vybírejte pouze adresy s doménami @vse.cz či s @fm.vse.cz.

Pomocné e-mailové adresy s doménami @o365.vse.cz či @insis.vse.cz se používají pro směrování pošty v rámci VŠE. Já mám např. ještě adresy pavlicek@insis.vse.cz, pavlicek@o365.vse.cz, lubos.pavlicek@insis.vse.cz a lubos.pavlicek@o365.vse.cz. Na tyto adresy lze dopisy posílat (s penalizací), je problematické je používat jako odesílatele.

V Office 365 se změna preferované e-mailové adresy projeví do 24 hodin.

Školní systémy nejsou připraveny na změnu uživatelského jména. V případě e-mailových adres ve tvaru jmeno.prijmeni@vse.cz je změna možná, žádosti posílejte na postmaster@vse.cz.

2. Poštovní servery [menu]

Uživatelé mohou používat dva poštovní servery/systémy Office 365 (cloudová služba od Microsoftu, o365.vse.cz) a InSIS (studijní systém, insis.vse.cz).

Příchozí dopisy chodí pouze na jeden z nich, viz distribuční server dále na stránce.

Poštu můžete odesílat z obou poštovních serverů. I když Vám chodí pošta do Office 365, tak z InSIS můžete odesílat e-maily, odeslané dopisy budou uloženy ve schránce v InSIS. Můžete využít seznamy dynamicky generované ze studijního systému – studenti mohou poslat zprávy všem spolužákům na cvičení, přednášející může poslat upozornění všem studentům zapsaných na přednášce.

Na VŠE existují i další poštovní servery, ale ty jsou určeny pouze pro odesílání pošty. Dopisy můžete dostat např. z knihovního systému, z kolejního systému apod.

Uživatelé z Fakulty managementu do srpna 2018 používali i poštovní server mserv.fm.vse.cz

3. Distribuční server – kde mám poštovní schránku? [menu]

Pro poštovní server s příchozí poštou používáme pojem distribuční server (server, který bude distribuovat příchozí poštu pro Vás). Můžete zvolit InSIS či Office 365. Následuje krátké porovnání obou variant:

InSIS
  1. Kapacita poštovní schránky je 50MB.
  2. Jednoduché webové rozhraní, lze nastavit přesměrování, poštovní klienti mohou použít protokol IMAP pro přístup k poštovní schránce.
  3. Je určen pro uživatele s malým objemem školní pošty:
    • Na VŠE budou krátkou dobu – např. účastnici krátkodobých kurzů, zahraniční studenti na výměnných pobytech či hostující profesoři.
    • Očekáváme přesměrování pošty – např. externí členové orgánů, studenti kurzů celoživotního vzdělávání, pracovníci ostrahy či externí pracovníci.
  1. Kapacita poštovní schránky je 50GB (1000x větší než InSIS).
  2. Integrace s dalšími službami (kalendář, úkoly, týmy, OneDrive, SharePoint, …).
  3. Bohaté možnosti – používání pravidel, automatické odpovědi apod. Uživatelé mohou používat webové rozhraní i různé klienty – preferujeme Outlook ve Windows, na macOS i na mobilních zařízeních. Lze nastavit přesměrování pošty (několik variant).
  4. Poštovní schránku v Office 365 by měli používat následující skupiny uživatelů:
    • zaměstnanci s pracovní smlouvou;
    • zaměstnanci na dohodu, pokud ji pravidelně uzavírají (např. každý semestr učí);
    • prezenční studenti bakalářského, magisterského či doktorského studia.
    • uživatelé, kteří si poštu přesměrovávají jinam a současně si ji chtějí uchovávat na škole

Uživatelé mají v závislosti na zařazení jeden z těchto serverů přednastaven. Distribuční server můžete změnit v InSIS v aplikaci Doručování univerzitní pošty.

>> klikněte pro zobrazení návodu na změnu distribučního serveru <<
  1. Po přihlášení do InSIS vyberte aplikaci Doručování univerzitní pošty ve skupině aplikací Technologie a jejich správa:
  2. Objeví se Vám následující nabídka, na které můžete změnit distribuční server:

Změna distribučního serveru se projeví během hodiny. Změnu ověříte pomocí e-mailu poslaného na školní adresu.
  3. Pokud si poštu přesměrováváte jinam, tak po změně distribučního serveru zkontrolujte/nastavte přesměrování na novém distribučním serveru
  4. Migrace poštovní schránky. Do poštovní schránky v Office 365 můžete též zkopírovat obsah poštovní schránky v InSIS. V aplikaci poštovní schránka zadáte požadavek na migraci.

Migrace trvá obvykle několik hodin. V Office 365 poté najdete dopisy odeslané/přijaté v InSIS – někdy se pro ně vytvoří samostatné složky. Zprávy můžete přesunout do jiných složek.
  5. Obsah poštovní schránky na předchozím distribučním serveru se nemaže. Je vhodné na něm nepotřebné dopisy smazat.

4. Kontaktní e-mail v InSIS [menu]

Kontaktní e-mail se zobrazuje při vyhledání uživatele v InSIS a v některých dalších výpisech. U zaměstnanců je to obvykle školní adresa, ostatní uživatelé mají nastaven obvykle soukromý e-mail (u studentů se přebírá z přihlášky).
Kontaktní e-mail se nastavuje v InSIS v aplikaci Uživatelská nastavení. Zde na Osobní stráce přejděte na Mé osobní údaje a ke konci najdete možnost nastavení kontaktních e-mailových adres.

• Autor: Luboš Pavlíček
  • Vytvořeno: