E-mailová adresa, poštovní servery

1. Školní e-mailová adresa [menu]

Uživatelé se spravují ve studijním systému InSIS. Při založení uživatele se každému přiřadí jedinečné uživatelské jméno (např. abcd01) a e-mailová adresa v doméně @vse.cz, např. abcd01@vse.cz.

Zaměstnanci mají navíc e-mailové adresy ve tvaru jmeno.prijmeni@vse.cz.

Uživatelé z Fakulty managementu mají historicky další e-mailové adresy s doménou @fm.vse.cz: username@fm.vse.cz a jmeno.prijmeni@fm.vse.cz (zaměstnanci).

Uživatel dostává dopisy směrované pro všechny přidělené e-mailové adresy, odesílat ale může pouze z jedné z nich. Preferovanou si mohou zvolit v InSIS v nastavení poštovní schránky (změna se propíše i do Office 365). Psát na vizitky či jinak zveřejňovat byste měli pouze svoji preferovanou e-mailovou adresu.

>> klikněte pro zobrazení návodu na změnu preferované e-mailové adresy <<
 1. Po přihlášení do InSIS ve skupině aplikací Osobní management vyberte aplikaci Poštovní schránka.
 2. V poštovní schránce na horní řádce nabídek zvolte Nastavení a následně Základní nastavení. První volba Odesílatel nabízí v rozevíracím seznamu dostupné e-mailové adresy. Vybírejte pouze adresy s doménami @vse.cz.

  Pomocné e-mailové adresy s doménami @o365.vse.cz či @insis.vse.cz se používají pro směrování pošty v rámci VŠE. Já mám např. ještě adresy pavlicek@insis.vse.cz, pavlicek@o365.vse.cz, lubos.pavlicek@insis.vse.cz a lubos.pavlicek@o365.vse.cz. Na tyto adresy lze dopisy posílat (s penalizací), je problematické je používat jako odesílatele.

V Office 365 se změna preferované e-mailové adresy projeví do 24 hodin.

Školní systémy nejsou připraveny na změnu uživatelského jména. V případě e-mailových adres ve tvaru jmeno.prijmeni@vse.cz je změna možná, žádosti posílejte na insis@vse.cz.

2. Poštovní servery [menu]

Uživatelé mohou používat dva poštovní servery/systémy Office 365 (cloudová služba od Microsoftu, web outlook.vse.cz) a InSIS (studijní systém, insis.vse.cz).

Příchozí dopisy chodí pouze na jeden z nich, viz distribuční server dále na stránce.

Poštu můžete odesílat z obou poštovních serverů. I když Vám chodí pošta do Office 365, tak z InSIS můžete odesílat e-maily, odeslané dopisy budou uloženy ve schránce v InSIS. Můžete využít seznamy dynamicky generované ze studijního systému – studenti mohou poslat zprávy všem spolužákům na cvičení, přednášející může poslat upozornění všem studentům zapsaných na přednášce.

Na VŠE existují i další poštovní servery, ale ty jsou určeny pouze pro odesílání pošty. Dopisy můžete dostat např. z knihovního systému, z kolejního systému apod.

3. Distribuční server – kde mám poštovní schránku? [menu]

Pro poštovní server s příchozí poštou používáme pojem distribuční server (server, na který se bude distribuovat příchozí poštu pro Vás). Můžete zvolit InSIS či Office 365. Následuje krátké porovnání obou variant:

InSIS
 1. Kapacita poštovní schránky je 50MB.
 2. Jednoduché webové rozhraní, lze nastavit přesměrování.
 3. Je určen pro uživatele s malým objemem školní pošty:
  • Na VŠE budou krátkou dobu – např. účastnici krátkodobých kurzů, zahraniční studenti na výměnných pobytech či hostující profesoři.
  • Očekáváme přesměrování pošty – např. externí členové orgánů, studenti kurzů celoživotního vzdělávání, pracovníci ostrahy či externí pracovníci.
Office 365
 1. Kapacita poštovní schránky je 50GB (1000x větší než InSIS).
 2. Integrace s dalšími službami (kalendář, úkoly, týmy, OneDrive, SharePoint, …).
 3. Bohaté možnosti – používání pravidel, automatické odpovědi apod. Uživatelé mohou používat webové rozhraní i různé klienty – preferujeme Outlook ve Windows, na macOS i na mobilních zařízeních. Lze nastavit přesměrování pošty (několik variant).
 4. Poštovní schránku v Office 365 by měli používat následující skupiny uživatelů:
  • zaměstnanci s pracovní smlouvou;
  • zaměstnanci na dohodu, pokud ji pravidelně uzavírají (např. každý semestr učí);
  • prezenční studenti bakalářského, magisterského či doktorského studia.
  • uživatelé, kteří si poštu přesměrovávají jinam a současně si ji chtějí uchovávat na škole

Uživatelé mají v závislosti na zařazení jeden z těchto serverů přednastaven. Distribuční server můžete změnit v InSIS v aplikaci Doručování univerzitní pošty.
Podrobný popis změny distribučního serveru z InSIS do Office 365 včetně přesunu poštovních zpráv.

4. Kontaktní e-mail v InSIS [menu]

Kontaktní e-mail se zobrazuje při vyhledání uživatele v InSIS a v některých dalších výpisech. U zaměstnanců je to obvykle školní adresa, ostatní uživatelé mají nastaven obvykle soukromý e-mail (u studentů se přebírá z přihlášky).
Kontaktní e-mail se nastavuje v InSIS v aplikaci Uživatelská nastavení. Zde na Osobní stráce přejděte na Mé osobní údaje a ke konci najdete možnost nastavení kontaktních e-mailových adres.

 • Autor: Luboš Pavlíček
 • Vytvořeno:
 • Poslední aktualizace: