Konfigurace poštovních klientů

1. Úvod [menu]

Používání poštovních klientů má své výhody proti přístupu přes webové rozhraní, je však nutné klienta nainstalovat a poté správně nakonfigurovat.

Office 365 a poštovní klienti v roce 2021.

Dle statistik z Office 365 uživatelé nejčastěji přistupují k poště prostřednictvím webového rozhraní a z poštovních klientů na mobilních zařízeních. Následují aplikace Outlook pro Windows a Outlook pro Mac – oba jsou součastí kancelářské balíku Microsoft Office (většina uživatelů má bezplatně k dispozici 5 licencí).

S pomocí poštovních klientů můžete přistupovat jen k poštovní schránce v Office 365. Umístění schránky si určujete pomocí nastavení distribučního serveru.

2. Outlook pro Windows/macOS [menu]

Outlook pro Windows či macOS si můžete nainstalovat z Office 365.
Po instalaci je potřeba připojit účet. Obvykle postačuje zadat přihlašovací jméno a heslo.

tvar uživatelského jména: uživatelské_jméno@vse.cz
heslo: školní_heslo

Doporučuji heslo uložit, abyste ho nemuseli vždy zadávat znovu.

Zadávejte <uživatelské_jméno>@vse.cz, a ne e-mailovou adresou ve tvaru <jmeno.prijmeni>@vse.cz; ta se automaticky doplní po navázání spojení. Pokud zadáte e-mailovou adresu, tak se klient nepřihlásí k účtu.
>> klikněte pro zobrazení návodu konfigurace Outlooku ve Windows <<
  1. Po instalaci kancelářského balíku Office z Office 365 spusťte aplikaci Outlook. Zobrazí se dotaz na uživatelské jméno včetně @vse.cz:
  2. V následujícím kroku zadejte heslo. Doporučuji zaškrtnout volbu Zapamatovat pověření, abyste při každém spuštění aplikace Outlook nemuseli zadávat heslo.
  3. Na následující obrazovce vidíte, že se účet úspěšně přidal. Lze zadat další poštovní schránky (neměli by být z Office 365) či nechat si zobrazit návod na instalaci mobilního Outlooku. Doporučuji nepřidávat účty a stisknout tlačítko Hotovo:

Občas se stane, že si Outlook nezapamatuje heslo a při dalším spuštění chce opět zadat heslo. Na druhý pokus si ho již pamatuje.

3. Microsoft Outlook pro Android/iOS [menu]

Microsoft Outlook pro Android a Microsoft Outlook pro IOS (iPhone) jsou bezplatně dostupné v příslušných obchodech aplikací. Po instalaci je potřeba připojit účet. Obvykle postačuje zadat přihlašovací jméno a heslo – je to stejné jako Outlooku pro Windows/macOS.

tvar uživatelského jména: uživatelské_jméno@vse.cz
heslo: školní_heslo

4. Jiné mobilní aplikace pro poštu (ActiveSync) [menu]

Na mobilních telefonech doporučujeme používat dvě poštovní aplikace – jednu pro soukromou poštu (např. u seznam.cz či u google.com) a druhou (Outlook) pro školní (tj. @vse.cz).
Někteří uživatelé ale preferují koncentraci pošty do jedné aplikace, obvykle do nativní poštovní aplikace v mobilu. Můžete použít i jiné poštovní klienty, viz např. Best email apps.

Při nastavení přístupu ke školní poštovní schránce vyberte typ Office 365 či Exchange či ActiveSync a následující údaje:

server: outlook.office365.com
tvar uživatelského jména: uživatelské_jméno@vse.cz
heslo: školní_heslo

 
Na konci stránky jsou podrobné návody pro poštovního klienta firmy Google a poštovního klienta v iOS.

5. Jiné poštovní aplikace ve Windows, MAC OS či v Unixu (IMAP a SMTP) [menu]

V operačních systémech Windows či MAC OS můžete používat i jiné poštovní klienty – viz např. 10 Best Desktop Email Clients for Mac and Windows. Pro Unix ani Outlook neexistuje.

Část klientů podporuje přístup přes ActiveSync, všechny umožňují přístupovat ke schránce pomocí protokolů IMAP (zobrazení dopisů, přesouvání mezi složkami, mazání) a SMTP (odesílání dopisů). Pro poštovní schránku v Office 365 se použijí následující parametry:

Office 365
jméno serveru číslo portu požaduje SSL/TLS? autentizace tvar uživatelské jména
IMAP server outlook.office365.com 993 ano OAuth2 uživatelské_jméno@vse.cz, např. abcd01@vse.cz
SMTP server smtp.office365.com 587 (STARTTLS) ano OAuth2 uživatelské_jméno@vse.cz, např. abcd01@vse.cz

  • Autor: Luboš Pavlíček
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: