Windows aktualizace

1. Obecné informace [menu]

Aktualizace jsou na VŠE distribuovány prostřednictvím serveru adupdate. Následující text slouží k lepší orientaci v tom, kdy aktualizace očekávat a přizpůsobit dle toho svou práci na Vašem zařízení.

2. Aktualizační cyklus ( „Patch Tuesday“ ) [menu]

V roce 2003 začal Microsoft u svých softwarových produktů uplatňovat tzv. „Patch Tuesday“, kdy systém nashromáždí bezpečností a opravné aktualizace za poslední měsíc a vypustí je vždy druhé úterý v měsíci (vzhledem k časovému posunu oproti U.S. se aktualizace u nás zpravidla objeví až ve středu). Tuto praktiku následně přebrali i další vývojáři softwaru (např. SAP či Adobe).

Výjimku z tohoto pravidla představují rychlé opravy, které reagují na výrazné bezpečností hrozby a mohou být vypuštěny kdykoli, a dále tzv. Půlroční aktualizace ( „Semi-annual updates“ ) – viz následující bod.

3. Půlroční aktualizace ( „Semi-annual updates“ ) [menu]

Společně s Windows 10 představil Microsoft v roce 2015 i tzv. půlroční aktualizace ( „Semi-annual updates“ ). Kromě standardních opravných a bezpečnostních aktualizací, které jsou vypouštěny na měsíční bázi (viz. Patch Tuesday ), vycházejí nyní každý půlrok (vždy na jaře a na podzim) velké obsahové aktualizace, jež de facto nahrazují vydávání nových Windows (jak tomu bylo např. u Windows XP -> Windows Vista -> Windows 7 -> Windows 8).

Půlroční aktualizace nejsou na standardní školní instalaci distribuovány a to z několika důvodů. Půlroční aktualizace představují v podstatě automatizovanou reinstalaci Windows, která ale ne vždy proběhne bez problémů. Není výjimkou, že některé funkce systému přestanou fungovat, zařízení je nutné znovu ručně přeinstalovat, případně jsou uživateli během procesu smazána data. Je tedy zcela nereálné aby aktualizace takového rozsahu ve velké organizaci (k srpnu 2018 evidujeme přes 1500 zaměstnaneckých a přes 600 učebnových PC) proběhla bez problémů.

4. Životní cyklus Windows 10 [menu]

Společně s vydáváním nových půlročních aktualizací ( „Semi-annual updates“ ) Microsoft ukončuje podporu nejstarších verzí Windows 10 (starších 18-ti měsíců). Ukončení podpory znamená, že se na danou verzi Windows přestanou distribuovat bezpečnostní aktualizace a systém se tak stává zranitelným. Tyto verze je tedy nezbytné aktualizovat na novější verzi. Výjimkou jsou verze Windows Education (s životním cyklem 24 měsíců) a Enterprise Long-Term Servicing Branch/Long-Term Servicing Channel (s životním cyklem 10 let).

V následující tabulce naleznete přehled verzí Windows, které jsou v současné době na VŠE implementovány společně s datem ukončení jejich podpory (pokud se Vaše verze Windows přibližuje konci své podpory kontaktujte helpdesk a domluvte se na reinstalaci na novější verzi.

>> klikněte pro zobrazení přehledu a ukončení podpory jednotlivých verzí Windows na VŠE <<

 

Verze Windows Implementace na VŠE Ukončení podpory
Windows 7 Professional (build 7601) 2013 – 2017 14.ledna 2020
Windows 10 Education (build 1703) 2017 – červenec 2018 9.října 2019
Windows 10 Enterprise LTSB 2016 (build 1607) srpen 2018 – leden 2019 12. října 2021
Windows 10 Enterprise LTSC 2019 (build 1809) 4. února 2019 – leden 2022 9. ledna 2024
Windows 10 Enterprise LTSC 2021 (21H02) únor 2022 – doposud 12. ledna 2027

 
Verzi Windows zjistíte následovně: Stiskněte kombinaci kláves Win + R , zadejte příkaz winver a stiskněte Enter.

5. Doporučení [menu]
  • U méně výkonných zařízení je doporučeno vypnout režim spánku a nechávat je zapnutá přes noc, aktualizace se tak stáhnou a většinou i nainstalují v době, kdy s počítačem nepracujete.
  • Instalace některých aktualizací (např. aktualizace .NETu – distribuované v rámci Patch Tuesday) může trvat i několik desítek minut.
  • Pokud pořizujete nové zařízení, důrazně doporučujeme SSD úložiště namísto klasických magnetických disků – rychlost instalace aktualizací je pak výrazně vyšší.
  • Ovládací panel aktualizací zobrazíte následovně: Stiskněte klávesy Win + R , zadejte příkaz control update a stiskněte Enter.

  • Autor: Helpdesk
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: