Lokální administrátor

Systém práv a lokální administrátor
    • Běžný uživatel (výchozí stav) – bez možnosti doinstalovat vlastní software nebo provádět zásadní změny v systému. Uživatel má možnost doinstalovat tzv. volitelný software ve formě samoinstalačních balíčků, které připravuje Centrum informatiky (přístup přes zástupce Síťové instalace , kterou naleznete na ploše).

 

  • Lokální administrátor – v odůvodněných případech (typicky u pokročilých uživatelů, jejichž pracovní náplň vyžaduje časté a zásadní zásahy do instalace systému) lze uživateli na konkrétní stanici nastavit lokálního administrátora. Tímto krokem získává uživatel téměř plnou kontrolu nad celým systémem. Zároveň se ale de facto stává správcem daného počítače, čímž se zříká nároku na technickou podporu ze strany oddělení helpdesk.

 

Jsem pokročilým uživatelem, jak získám oprávnění lokálního administrátora na svůj počítač?
Vedoucí příslušné organizační složky, pod kterou spadáte, musí písemně či mailem zaslat žádost o přidělení administrátorských práv k rukám vedoucího provozně-technického odboru Centra informatiky Jakuba Vorla, MBA (odkaz do InSIS).
Žádost o přidělení administrátorských práv mi byla schválena, co dál?
Kontaktujte oddělení helpdesk, které Vám oprávnění na danou stanici nastaví.
Počítač, na kterém mám administrátorské oprávnění se mi podařilo znefunkčnit/zavirovat, mohu se obrátit na helpdesk?
Můžete, ale jediné co pro Vás můžeme udělat, je kompletně přeinstalovat celý systém. V případě opakujícího se znefunkčnění systému je pak na místě položit si otázku jak „pokročilým“ uživatelem skutečně jste.Poznámka: Na notebooku Vám bude lokální administrátor vždy nastaven a nepřicházíte tím o podporu ze strany oddělení helpdesk.

  • Autor: Helpdesk
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: