Ověřování totožnosti pomocí eDokladů na VŠE

Úvod

Od 1. ledna 2025 musí vysoké školy akceptovat prokázání totožnosti občanů ČR prostřednictvím mobilní aplikace eDoklady v situacích, kde je právním předpisem stanovena povinnost ověřit něčí totožnost nebo jiný osobní údaj.

Existuje několik způsobů, jak dosáhnout ověření totožnosti/identity občana, resp. studenta. Jejich použití se odvíjí od vhodnosti použití úměrné situaci, i v závislosti na dostupnosti variant v daném okamžiku.

Vysoké školy svým studentům vydávají průkaz studenta (identifikační kartu), kterým prokazují postavení studenta i svoji totožnosti při jednání se školou. Prokázání se školní identifikační kartou škola preferuje ve většině případů, výjimkou jsou situace, kdy předpis vyžaduje ověření vůči dokladu vydaného státem či kdy je potřeba opsat údaje, které nejsou na identifikační kartě. Nebo v situaci, kdy občan ještě nemá identifikační kartu – uchazeč o studium či student při vydání identifikační karty.

Pokud by student identifikační kartu měl mít, ale nemá ji, tak ověřovatel může akceptovat i prokázání fyzickým občanským průkazem či pasem. Nemyslíme si, že je v této situaci povinné akceptovat doklad nahraný v mobilní aplikaci. Toto se týká např. ověření na zkouškových termínech.

Zběžné ověření

Při zběžném ověření fyzického OP nekontrolujete platnost, neopisujete údaje z OP, nevytváříte záznam o ztotožnění osoby, obvykle ani neberete fyzický OP do ruky. Tomu odpovídá zběžné ověření v aplikaci eDoklady.

Při zběžném ověření pomocí eDokladu občan, resp. student před Vámi otevře mobilní aplikaci a zobrazí svůj doklad. Nechte jej v aplikaci rozkliknout fotku. Jsou k tomu dva důvody: při ověření máte zkontrolovat, že fyzická osoba před Vámi odpovídá fotce na dokladu. Druhým důvodem je rozpoznání, že se jedná o reálnou aplikaci, a nikoliv o statický obrázek (omezení možnosti podvodu).
Výhodou použití tohoto způsobu je rychlost ověření nevyžadující pro ověřovatele žádný prostředek kontroly (mobilní aplikace, webové rozhraní), ale není to postup, který lze využít v případě, kdy ověření je vyžadováno zákonem. Je zde i možnost podvodů podobně jako při letmé kontrole vůči fyzickému dokladu.

Řádné ověření

Řádné ověření je nutné použít v situacích, kdy nepostačuje zběžné či když máte podezření na podvod při prokázaní mobilní aplikací eDoklady. Řádné ověření je pomalejší než zběžné ověření eDodkladu či zběžné ověření fyzického OP.
Řádné ověření vyžaduje technickou přípravu na straně ověřovatele. Ověření se provádí jménem Vysoké školy ekonomické – ověřovatel musí být zaevidován, popř. musí být zaevidováno sdílené technické zařízení.

Řádné ověření pomocí mobilní aplikace eDoklady

Ověřovatel (pracovník školy) má na mobilu nainstalovanou aplikaci eDoklady (stejná aplikace, kterou použije student pro prokázání svého dokladu), dále musí být ověřovatel předem zaevidován, že může ověřovat jménem VŠE (získá „lokální“ účet).
Při prokazování totožnosti přes mobilní aplikaci se používá technologie Bluetooth na propojení přenosu údajů mezi mobilem ověřovatele a mobilem občana, není potřeba připojení na internet. Při ověření se fotka a další údaje zobrazí na mobilu ověřovatele. Po jednom či dvou zkušebních ověřeních ověřovatelem neočekáváme uživatelské problémy s postupem.

Řádné ověření pomocí aplikace eDoklady na sdíleném mobilu

Tento způsob je téměř stejný jako předchozí varianta. Rozdíl je v tom, že jako ověřovatel není zaregistrovaná osoba, ale mobilní zařízení. Mobilní telefon je kvůli sdílenému přístupu určen výhradně pro ověřování a nemůže být osobním zařízením jednoho z ověřovatelů.

Řádné ověření pomocí webové aplikace (přepážky)

Ověřovatel při registraci získá uživatelské jméno a heslo, tzv. Lokální účet. Pomocí těchto údajů se přihlásí k webové aplikaci na edoklady.gov.cz a zvolí přepážku. Pro přepážku má vytištěn QR kód; QR kód se mění po 30 dnech.
Občan přijde k ověřovateli, ten zahájí ověřování (klikne v aplikaci). Občan naskenuje vytištěný QR kód a ověřovateli se ve webové aplikaci zobrazí fotka a další údaje. Údaje lze přenést do jiné aplikace, lze vygenerovat protokol o ověření.
Při ověření přes přepážku je nutností připojení k internetu, a to jak pro ověřovatele (webové rozhraní aplikace), tak pro mobil občana/studenta pro spojení s přepážkou.

Řádné ověření integrované v aplikaci

Ověření lze integrovat i do nějaké existující aplikace, průběh je poté velmi podobný jako v případě přepážky. Výhodou je, že předané údaje lze rovnou zpracovat v aplikaci. Na VŠE se tato varianta zvažuje v ubytovací aplikaci (snížení chyb při opisování údajů).

Správa ověřovatelů a přepážek na VŠE

Správou ověřovatelů a přepážek pro eDoklady je na škole pověřeno oddělení Rozvoje a podpory studijního informačního systému. Pokud při své činnosti ověřujete totožnost občanů ČR pomocí jejich občanského průkazu a chcete či musíte ověřovat občanské průkazy nahrané v mobilu, tak se obraťte se svým požadavkem či s případnými dotazy na e-mailovou adresu edoklady@vse.cz.