Změny v limitech úložišť v Microsoft 365

S platností od 1. srpna 2024 bude společnost Microsoft pro naši školu uplatňovat limit celkového úložiště pro Microsoft 365 ve službách OneDrive, SharePoint a e-mailu Exchange.
Kvůli této změně VŠE do konce června omezí uživatelům velikost úložiště ve službě OneDrive na 100GB. Vyšší kapacitu budou mít zaměstnanci a doktorandi v prezenčním studiu s licenčními plány A3/A5.
Na většinu uživatelů nebude mít tato změna žádný dopad, omezení ovlivní 160 (0.6%) účtů.

Při překročení kapacity obdržíte upozornění a budete mít přístup ke službě OneDrive pouze pro čtení.

Jak efektivně využívat OneDrive

• Zkontrolujte úložiště a věnujte pozornost případným upozorněním, že je úložiště téměř plné.
  • Odstraňte nebo přesuňte soubory, které již ve službě OneDrive nepoužíváte, jako např.:
    • Staré nebo nepotřebné soubory.
    • Velké soubory, které již nepotřebujete (například videa).
    • Duplicitní soubory.
  • Ukládejte své osobní soubory odděleně od školních, například hudbu, a ukládejte je do osobního úložiště (DropBox, Google Drive, …).
  • Přesuňte všechny osobní soubory, které již byly uloženy ve školním OneDrive, na svůj osobní účet.
  • Po smazání větších souborů vysypte koš OneDrive – soubory v koši se počítají do Vaší kapacity.
  • Návod jak ve službě OneDrive odstraňovat velké soubory.
    1. Ve webovém prohlížeči si zobrazte OneDrive. V levém dolním rohu uvidíte využití úložiště:
    2. Zobrazí se soubory od největšího. Odstraňte nepotřebné soubory, po jejich smazání vyprázdněte koš.

Jak efektivně využívat Outlook

• Zkontrolujte Vaši poštovní schránku a věnujte pozornost případným upozorněním, že je kapacita téměř plná.
  • Odstraňte položky, které již nepotřebujete. Např.:
    • Reklamní nabídky.
    • Automaticky rozesílání zprávy např. ze studijního či personálního systému.
    • Starší pozvánky na schůzky, starší potvrzení účasti na schůzkách.
    • Položky ve složce Odstraněná pošta.
  • Větší přílohu uložte na OneDrive a pošlete pouze odkaz na soubor.
  • Seřaďte si e-maily v jednotlivých složkách dle velikosti a u největších zvažte, zda Vám nepostačuje uložení příloh na disku či na OneDrive.
  • Odhlaste se z posílání upozornění a novinek, pokud je nečtete.
  • Nastavte automatické mazání po určité době (Zásady) u složek s obsahem, který po zadané době není potřeba – reklamní nabídky, automatické zprávy či záznamy o činnosti. Zásady může nastavit i pro jednotlivé zprávy v pravidlech na základě odesílatele či obsahu zprávy.
  • Návod jak kontrolovat a odstraňovat položky v aplikaci Outlook.
    1. Pro zobrazení velikosti jednotlivých složek si otevřete webový Outlook. Klikněte na ozubené kolečko na horní liště vpravo, zvolte Obecné a poté Úložiště. Můžete smazat obsah složky či jen zprávy starší zprávy. Např. ze složky Odstraněná pošta smazat zprávy starší 3 měsíců:
    2. Při zobrazení složky si můžete seřadit e-maily dle velikosti pomocí filtru vpravo nad seznamem položek:
    3. Při kliknutí na tři tečky vedle názvu složky se zobrazí pomocné menu. Položka Přiřadit zásadu umožňuje nastavit automatické mazání po určité době, v ukázce po 1 měsíci:

Microsoft 365 Průvodce úložným prostorem pro vzdělávání
Best practices for information lifecycle and storage management in education
Best Cloud Storage for Personal Use in 2024
The best cloud storage services

• Autor: Helpdesk CI
  • Vytvořeno: