Implementace Windows 10 na VŠE

1. Ukončení podpory Windows 7

Společnost Microsoft ukončuje podporu operačního systému Windows 7 k 14. lednu 2020. Po tomto datu bude ukončen vývoj a distribuce opravných a bezpečnostních aktualizací pro daný operační systém. Počínaje 18.8.2018 provádí Centrum informatiky postupnou aktualizaci výpočetní techniky v majetku Vysoké školy ekonomické na operační systém Windows 10 LTSB (v1607), od 4.2.2019 pak na operační systém Windows 10 LTSC (v1809).

Jak zjistit verzi Windows, která jsou nainstalována na Vašem zařízení, zjistíte dle bodu 3 tohoto návodu.

2. Proces instalace Windows 10 [menu]

Pro instalaci Windows 10 na Váš počítač kontaktujte oddělení helpdesk, zároveň prosím věnujte pozornost informacím níže.

2.1. Předpoklady [menu]

Minimální doporučená konfigurace pro plynulý běh Windows 10 je následující:

• dvoujádrový procesor s frekvencí 2 GHz (včetně tzv. boost frekvence)
  • 4 gigabajty (GB) operační paměti RAM
  • 250 GB HDD

Na počítačích nesplňující tyto parametry nelze instalaci W10 rozumně provozovat, v takovém případě důrazně doporučujeme zakoupení nové techniky. Velmi obecně lze říci, že na zařízení, které není starší než 5 let, by s instalací neměl být problém.

Upozornění: Technika předávaná na reinstalaci musí být opatřena inventárním štítkem VŠE.

2.2. Záloha dat a programového vybavení [menu]

Během instalace Windows 10 jsou veškerá lokálně uložená data, včetně nainstalovaných aplikací, smazána. Zálohu dat si uživatel provádí svépomocí, data uložená na sdílených svazcích (např. domovský adresář H: a skupinový disk G:), v cloudových úložištích (OneDrive, Owncloud, Dropbox apod.) a webech (WordPress, Sharepoint) nejsou instalací Windows 10 ovlivněna.

Software, který je součástí školní instalace Windows 7 je zahrnut i ve školní instalaci Windows 10 (podrobně zde). Ostatní programové vybavení je nutné po aktualizaci na Windows 10 znovu doinstalovat (v případě licencovaného softwaru doporučujeme informovat se u jeho garanta/dodavatele na přenos licencí a dostupnosti verze podporující operační systém Windows 10).

2.3. Vlastní proces instalace [menu]

Doba instalace je závislá na aktuálním vytížení helpdesku, objemu zálohovaných dat, dostupnosti hardwarových ovladačů pro dané zařízení a jeho výkonu. Obvykle je zařízení odbaveno do druhého dne od převzetí (24 hodin), vzhledem k výše uvedeným faktorům však tento časový rozsah nemůžeme garantovat.

Finalizace instalace pak probíhá přímo u uživatele, kde se provádí konečné úpravy systému vyplývající z potřeb konkrétního uživatele. S výjimkou pracovišť s komplexním softwarovým vybavením tak prosím počítejte se zhruba 15-30ti minutovou finalizací instalace za Vaší přítomnosti.

3. Jak zjistit, jakou verzi Windows používáte [menu]
>> klikněte pro zobrazení návodu<<

1. Stiskněte klávesy Win + R , zadejte příkaz winver a stiskněte Enter:
ALT NAME
2. Zobrazí se Vám okno s informacemi o nainstalované verzi Windows:

Windows 7 – podpora k této verzi byla ukončena k 14.1.2020, kontaktujte oddělení helpdesk.

ALT NAME

Windows 10 EDU 15063 – podpora k této verzi byla ukončena k 8.10.2019, kontaktujte oddělení helpdesk.

ALT NAME

Windows 10 LTSB 14393 – podpora k této verzi bude ukončena k 13.10.2026.

ALT NAME

Windows 10 LTSC 17763 – podpora k této verzi bude ukončena k 9.1.2029.

4. Často kladené dotazy [menu]

Jak zjistím, že mé zařízení je dostatečně výkonné pro provoz Windows 10?
Kontaktujte helpdesk, a náš technik zhodnotí, zda je ve Vašem případě nutné pořízení nového hardwaru či nikoli.

Mám starší tiskárnu/skener, jste mi schopni zaručit, že bude fungovat pod Windows 10?
Záleží na stáří zařízení a jeho podpoře ze strany výrobce. V některých případech fungují i velice stará zařízení, ale je možné, že nebudou k dispozici všechny funkce (často např. duplexní tisk či skenování).

Zapůjčí mi Centrum informatiky po dobu reinstalace náhradní počítač?
V závislosti na volných kapacitách techniky. Přípravou techniky k zapůjčení nicméně trávíme čas, který můžeme místo toho využít k vlastní reinstalaci. Obecně doporučujeme domluvit se na termínu, kdy budete např. čerpat dovolenou.

Mohu ponechat reinstalaci mého počítače až na konec roku 2019?
Ano, ale ze zkušeností s přechodem na Windows 7 jsme byli nejvíce vytíženi právě v tomto období. Obecně platí, že čím blíže termínu ukončení podpory, tím delší byla čekací lhůta a doba reinstalace.

Lze reinstalaci provést za mé nepřítomnosti?
Reinstalaci ano, potřebujeme nicméně vědět zda a jaká data potřebujete zazálohovat. Konečná nastavení systému (instalace tiskáren, softwaru apod.) je pak často nutné provádět přímo na Vašem profilu a tedy za Vaší přítomnosti.

Je možné finalizaci instalaci provést za mé nepřítomnosti, pokud Vám sdělím přístupové údaje k mému účtu?
Nikoli. Sdělení svých přístupových údajů druhé osobě je porušením Příkazu rektora 1/2007.