Standardní instalace (image)
1. Přehled
Standardní školní instalací rozumíme předpřipravený balíček operačního systému Windows, programového vybavení a nastavení, která jsou v instalaci automaticky zaintegrovány. Cílem je vytvořit unifikované uživatelské prostředí bez ohledu na to, kde se přihlašujete a mít vždy k dispozici nejčastěji používané penzum nástrojů a softwaru pro Vaší práci. Operační systémy Apple OSX a Linuxové distribuce nejsou podporovány.
2. Požadavky na systém [menu]
Minimální parametry systému jsou následující:
- dvoujádrový procesor s frekvencí 2GHz
- 4 gigabajty (GB) operační paměti RAM
- 250 GB HDD
Tyto parametry je nezbytné chápat jako minimum pro chod operačního systému Windows. Na počítačích nesplňující tyto parametry nelze standardní instalaci rozumně provozovat.
Doporučené parametry systému jsou následující:
- vícejádrový procesor s frekvencí 2,5GHz a vyšší
- 8 gigabajtů (GB) operační paměti RAM a více
- 250 GB SSD a více
S výjimkou pokročilé práce s multimédii a databázemi Vám tyto parametry zajistí plynulé uživatelské prostředí pro běžnou kancelářskou práci a to i s výhledem na několik dalších let.
Opravdu důsledně zvážit pořízení nového počítače. Zařízení, která nedisponují alespoň minimálním výkonem pro instalaci a provozování Windows, jsou nevyhovující i pro základní kancelářskou práci.Existuje jiné řešení, pokud nákup nové výpočetní techniky není v rámci mého útvaru v současné době možný?
U většiny stolních počítačů (a v omezené míře u notebooků), je možné operační paměť a kapacitu disku rozšířit. Za zlomek nákupní ceny nového počítače tak prodloužíte morální životnost svého zařízení. Kontaktujte oddělení helpdesk, kde Vám rádi poskytneme konzultaci, zda je pro Vás takové řešení vhodné.
3. Vlastní proces instalace [menu]
Nová technika je ve většině případů dodána nejprve na helpdesk, kde technici image nainstalují a k Vám by tak Vaše zařízení mělo dorazit s již provedenou instalací. Pokud se tak nestalo, případně chcete zařízení přeinstalovat kotaktujte oddělení helpdesk, kde s Vámi technik domluví vše potřebné.
- Doba instalace je závislá na aktuálním vytížení helpdesku, množství zálohovaných dat a dostupnosti ovladačů hardwaru pro dané zařízení a jeho výkonu, obvykle je zařízení odbaveno do druhého dne od převzetí, nicméně toto není garantováno .
- Reinstalací jsou nenávratně smazána veškerá lokálně uložená data a programy, zálohu dat si může uživatel provést svépomocí (viz následující bod), případně ji provede helpdesk (v závislosti na objemu a typu dat se tím pak prodlužuje doba instalace).
3.1 Záloha dat
Reinstalací rozumíme kompletní odstranění operačního systému z počítače a instalaci nového. Reinstalace je na zaměstnaneckých počítačích prováděna typicky v případě silného zavirování či porušení konzistence stávajícího operačního systému. Upozorňujeme, že reinstalace počítače neřeší (případně jen velice krátkodobě) nedostatek hardwarové výkonnosti daného počítače. V situaci kdy Váš počítač již reálně není schopen udržet krok s výpočetním výkonem, které si žádají současné aplikace je na místě zvážit nákup nového zařízení.
Pokud si zálohu dat provádíte svépomocí, uvádíme umístění lokálně uložených dat, které je potřeba zazálohovat. Výchozí umístění dat z plochy, stažené soubory a dokumenty naleznete ve složce d:\Users\Vaše_uživatelské_jméno\. Postup na zálohu záložek z internetových prohlížečů naleznete zde. Data na sdílených svazcích (např. domovský adresář H: a skupinový disk G:) a v cloudových úložištích nejsou přeinstalací počítače ovlivněna.
3.2 Konečné úpravy systému
Finální část, kde se funkčnost systému upravuje na míru pro konkrétního uživatele za jeho účasti, sem patří přesun dat z předešlé instalace, instalace periferií (tiskárny, scannery apod.), doinstalování speciálního softwaru, který má uživatel licencován a obecné úpravy vyplývající z konkrétních potřeb uživatele.
3.3 První přihlášení
Uživatel se musí do nově nainstalovaného či reinstalovaného počítače alespoň jednou přihlásit přímo na síti VŠE. Prvním přihlášením se v počítači vytvoří uživateli jeho osobní profil, což následně umožní přihlásit se do něj i mimo síť VŠE. Toto je obvzláště důležité u zařízení určených pro práci mimo VŠE. Pokud se tedy do PC alespoň jednou nepřihlásíte v sítí VŠE nebude možné se do něj mimo síť VŠE zalogovat a bude nutné jej fyzicky přinést na VŠE!
4. Softwarové vybavení [menu]
Standardní školní instalace představuje předpřipravený balíček operačního systému a dalších programů, které jsou v instalaci automaticky zaintegrovány. Druhou skupinou jsou pak volitelně doinstalovatelné aplikace, které nejsou přímo součástí standardní instalace, nicméně lze je do systému jednoduše přidat přes zástupce Síťové instalace, kterou najdete na ploše (v seznamu níže jsou volitelné aplikace označeny hvězdičkou).
Základní software:
- Microsoft Office
- Mozilla Firefox
- ESET Antivirus
- Adobe Acrobat Reader
- IrfanView
- Oracle Java
- Total Commander
- VLC
- Microsoft Teams
Další software pro notebooky a přenosná zařízení: